سد کارون 3- بلندترین سد ساخته شده ایران
/
سد کارون 3- بلندترین سد ساخته شده ایران

سد کارون 3، بلندترین سد ساخته شده ایران در ۲۸ کیلومتری شرق ایذه در استان خوزستان قرار دارد. نوع سد، بتنی دوقوسی؛ ارتفاع از پی، 205 متر و طول تاج 462 متر می باشد.

مدیر عامل شرکت آب جنوب شرق خوزستان از اتمام پروژه تحقیقاتی شناسایی مواد کمک منعقد کننده (پریستول و مگنوفلاک) خبر داد.

به گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان، "محسن رستگارنیا" با اعلام خبر فوق افزود: این پروژه تحقیقاتی با هدف مطالعه و دستیابی به فرمول شیمیایی مواد کمک منعقد کننده برای اولین بار در ایران با همکاری مشترک این شرکت و دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر انجام شد.

وی با بیان این که نتایج آنالیز داده های تحقیق و فعالیت های آزمایشگاهی منجر به کشف فرمول شیمیایی و ساخت این محصول شد افزود: دراین پروژه مشخص شد که حاصل تلاش محققان، مشابه نمونه خارجی است و قابلیت استفاده به عنوان ماده کمک منعقد کننده در فرایند ته نشینی مواد کلوییدی را دارد.

رستگارنیا نتایج حاصله این پروژه را گامی مهم در راستای اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: این پروژه گامی بزرگ در مسیر بومی سازی ساخت این محصول استراتژیک است که در آینده ای نزدیک امکان تولید انبوه در داخل کشور را فراهم خواهد کرد.

مدیر عامل شرکت آب جنوب شرق خوزستان افزود: پروژه مذکور با اعتباری افزون بر 850 میلیون ریال توسط گروه پژوهش و تحقیقات شرکت آب جنوب شرق و دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر تحت نظارت و همکاری معاونت بهره برداری و آزمایشگاه کنترل کیفیت به انجام رسید.

کد خبر: 4008