سد شهید عباسپور
/
سد شهید عباسپور

سد شهید عباسپور یا سد کارون ۱ یکی از بزرگ‌ترین سدهای ایران است که بر روی رودخانه کارون احداث شده‌ است. این سد، در استان خوزستان و در ۵۰ کیلومتری شمال شرقی شهرستان مسجد سلیمان، واقع شده‌است. سد کارون ۱ بتونی دوقوسی است. ارتفاع تاج سد از پی، ۱۸۸ متر وطول تاج آن ۳۸۵ متر می‌باشد.

معاون بهره برداری شرکت آب جنوب شرق خوزستان خبر داد:

معاون بهره برداری شرکت آب جنوب شرق از تعویض 9 متر خط لوله 1600 میلیمتریGRP   طرح غدیر در منطقه جفیر خبر داد.

به گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان، "عبدالمحمد قنواتی" با اشاره به آسیب دیدگی ، معیوب بودن و شکستگی های متعدد در خط لوله انتقال آب غدیر گفت: با توجه به حساسیت بالای این خط لوله گروه فنی و تعمیرات نگهداری شرکت آب جنوب شرق طی عملیات های انجام شده، اقدام به حذف قسمتهای معیوب و شکسته لوله طرح غدیر در منطقه جفیر منتهی به خرمشهر نمودند.

قنواتی با بیان این که  عملیات حذف لوله معیوب و جایگزینی لوله جدید،  پس از سه شبانه روز تلاش بی وقفه انجام شد تصریح کرد: این عملیات، برای اولین بار با استفاده از روش جایگزینی لوله های GRP قطر بالا با استفاده از کوپلینگ جانسون انجام و باعث افزایش مقاومت فشار لوله و پایداری خط لوله گردید.

معاونت بهره برداری شرکت آب جنوب شرق، جلوگیری از اختلال در آبرسانی به مناطق شهری و روستایی را از اهداف این عملیات دانست و خط لوله طرح غدیر را یکی از مهمترین شریانهای انتقال آب به مناطق شهری و روستایی استان برشمرد.

 

کد خبر: 4696