سد کرخه- بزرگ ترین سد تاریخ ایران
/
سد کرخه- بزرگ ترین سد تاریخ ایران

سد کرخه در 21 کیلومتری شمال غرب اندیمشک در استان خوزستان احداث گردیده است. رودخانه کرخه از مناطق میانی و جنوب غربی رشته کوه‌های زاگرس در نواحی غرب و شمال غرب کشور سرچشمه گرفته و پس از طی مسافتی در حدود 900 کیلومتر در امتداد شمال به جنوب سرانجام در مرز مشترک ایران و عراق به مرداب هورالعظیم می‌رسد. رودخانه کرخه پس از رودخانه‌های کارون و دز سومین رودخانه بزرگ ایران از نظر آبدهی محسوب می شود.

مدیر امور آب منطقه شمال خوزستان:

مدیر امور آب منطقه شمال خوزستان از آزادسازی 51 هزار و 400 متر مربع از اراضی ساحل رودخانه کارون شاخه گرگر خبر داد.

به گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان، "کیسان روئینیان" با اشاره به تبصره 3 ماده 2 قانون توزیع عادلانه آب که ایجاد هرگونه اعیانی، حفاری، دخل و تصرف در بستر و حریم رودخانه ها را بدون کسب مجوز از وزارت نیرو ممنوع اعلام کرده است، از کسب 23 فقره حکم رفع تصرف از اراضی بستر رودخانه کارون از سوی مراجع قضایی خبر داد.

روئینیان افزود: با شکایت و پیگیری پرسنل امور آب منطقه شمال خوزستان، با همکاری دفتر مهندسی رودخانه ها و سواحل و اداره حریم بانی سازمان، ادوات و ماشین آلات مورد نیاز، تامین و با حضور گروه گشت و بازرسی، یگان امداد نیروی انتظامی و پاسگاه محل، احکام مذکور اجرا و از  51 هزار و 400 متر مربع اراضی ساحل رودخانه کارون شاخه گرگر رفع تصرف شد.

کد خبر: 3964