معاون آبرسانی سازمان آب و برق خوزستان با اشاره به تردد سالیانه 5/1 میلیون نفر از زوار عتبات عالیات از سراسر کشور در ایام  سال از چذابه، گفت: طرح آبرسانی به پایانه مرزی چذابه ازمحل طرح آبرسانی غدیر با اعتباری بالغ بر 300 میلیارد ریال آغاز و تامین آب شرب با کیفیت در کوتاه مدت از بالادست رودخانه کرخه و در افق طرح (بلند مدت) از محل سد دز در دستورکار قرار گرفت.

به گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان، "صابر علیدادی" با بیان این که عملیات اجرایی این پروژه به سه فاز تقسیم شد از آغاز فاز اول عملیات اجرایی آن در اول شهریور ماه سال گذشته خبر داد.

وی اهمیت موضوع آبرسانی به پایانه مرزی چذابه و مواکب را مطرح کرد و افزود: افزایش ظرفیت ایستگاه پمپاژ انتقال در محل تصفیه خانه بستان به ظرفیت 180 مترمکعب در ساعت با نصب (1+2) پمپ، اجرای خط انتقال آب با لوله فایبرگلاس به قطر 300 میلیمتر و به طول 22 کیلومتر از ایستگاه پمپاژ بستان تا مخازن موقت، اجرای خط انتقال از محدوده پایانه مرزی چذابه تا خط اصلی شبکه توزیع مواکب به طول 3 کیلومتر و تهیه و نصب پکیج پمپاژ در محدوده مخازن موقت به ظرفیت 216 مترمکعب در ساعت همچنین از احداث 5 عدد مخزن موقت 100 مترمکعبی در محل پایانه مرزی چذابه، به عنوان مواردی نام برد که در دستور کار قرار گرفتند.

علیدادی با بیان این که در ابتدای کار برای اجرای فاز اول 12 ماه برآورد زمانی گردید، تصریح کرد: با همت راسخ مسئولان و کلیه نیروهای اجرایی برای رفع معضلات آب شرب سالم در منطقه، عملیات اجرایی در بازه زمانی 55 روزه انجام شد.

وی این عملیات را در پروژه های آبرسانی کشور یک امر کم سابقه معرفی کرد و گفت: در اجرای فاز اول پروژه و بهره برداری از آن، حدود 172 میلیار ریال هزینه گردید.

معاون آبرسانی سازمان آب و برق خوزستان، از تلاش جهادگونه کلیه نیروهای دست اندرکار فاز اول پروژه قدردانی کرد و ادامه داد: فاز اول این پروژه در آبان ماه سال گذشته به بهره برداری رسید و تامین 6/40 لیتر آب برثانیه را در منطقه تحت پوشش، میسر ساخت.

این مقام مسئول در طرح توسعه آبرسانی به پایانه مرزی چذابه و مواکب، با بیان این که اقدامات تکمیلی فاز دوم عملیات اجرایی، شامل اجرای خط انتقال با لوله فایبرگلاس به قطر 300 میلیمتر از ابتدا تا انتهای پایانه مرزی چذابه به طول 5 کیلومتر، به منظور بهره برداری، در حال انجام است، پیشرفت کار را حدود 97 درصد اعلام کرد و گفت: پس از تکمیل انشعابات داخل پایانه مرزی فاز دوم به بهره برداری خواهد رسید.

علیدادی تصریح کرد: اجرای فاز سوم این پروژه، شامل عملیات اجرایی احداث مخزن دائم 3000 مترمکعبی بتنی، احداث ایستگاه پمپاژ، محوطه سازی، دیوارکشی و احداث ساختمان بهره برداری در ایستگاه پمپاژ چذابه در دستور کار قرار دارند.

منبع: روابط عمومی سازمان آب و برق خوزستان