معاونت آبرسانی سازمان آب و برق خوزستان، از آغاز شروع عملیات حفاری و آتشباری گالری اکتشافی مطالعات فاز شناخت آبگیر طرح آبرسانی غدیر شمالی خبر داد.

به گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان، "صابر علیدادی" هدف از انجام این پروژه مطالعاتی اکتشافی را شناخت هر چه بهتر از مجموعه سازه آبگیر طرح آبرسانی غدیر اعلام کرد.

وی با اعلام این مهم که آبگیر طرح آبرسانی غدیر بعنوان یکی از بزرگترین مجموعه های سازه ای زیرزمینی جهان می باشد، از ابعاد استثنایی سازه های آن و ویژگی های منحصر بفردی چون، بی نظیر بودن نوع و ابعاد هندسی سازه¬ها و بی سابقه بودن طراحی و اجرای چنین سازه هایی در داخل کشور، یاد کرد.

علیدادی تصریح کرد: این ابر طرح به لحاظ وسعت و پیچیدگی همانند پروژه بزرگ و منحصر بفرد LAKE MEAD آبرسانی به شهر لاس وگاس از طریق سد هور در ایالت نوادای آمریکا بوده و برای اولین بار است که در کشور موضوع طراحی و اجرای مجموعه ای از سازه ها برای آبگیری از مخزن یک سد بزرگ در حال بهره برداری، در دستور کار قرار می گیرد.

وی به سابقه طراحی و اجرای سازه های مشابه در جهان اشاره کرد و افزود: تعداد مشاورین و پیمانکاران بین المللی که دارای دانش فنی و تجربه طرح و اجرای این گونه سازه ها هستند، انگشت شمار است.

  "فرامرز قلمباز" مدیر دفتر طرح آبرسانی غدیر شمالی، گالری اکتشافی فوق را به منظور انجام آزمایشات ژئوتکنیک و تعیین پارامترهای زمین شناسی، مکانیک سنگی جهت تدقیق جانمایی سازه های آبگیر اعم از مغار شیرآلات، شفت و دستک های اتصال در راستای اتصال به تونل آبرسان را ضروری خواند.

وی مشخصات این گالری را با ابعاد 5*5 متر و به طول حدود 300 متر در فاصله  2300 متری بالادست کران راست بدنه سد دز مشرف به دریاچه سد در تراز 369 متر از سطح دریا، معرفی کرد.

منبع: روابط عمومی سازمان آب و برق خوزستان
خبرنگار: حمید رضا علی پور