مشاور مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان دربهره برداری، توسعه سد و نیروگاه ها، با اشاره به تشکیل کمیته مشورتی منابع آب برای تصمیم گیری درباره وضعیت سد کرخه گفت: تراز سد کرخه 4.3 متر از تراز نرمال بالاتر رفته و خروجی آن در روز چهارشنبه به 2 هزار مترمکعب برثانیه رسیده است.

به گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان، "مسعود حکمی" با تشریح وضعیت سدهای خوزستان پس از سیلاب اخیر، بیان کرد: هم اکنون حجم ذخیره سد کرخه 6.17 میلیارد مترمکعب و تراز مخزن آن 224.3 متر است که 4.3 متر از تراز نرمال بالاتر است.

وی افزود: ورودی به مخزن سد کرخه سه هزار مترمکعب برثانیه و خروجی آن 2 هزار مترمکعب برثانیه است، این در حالیست که متوسط خروجی این سد در حالت عادی 400 تا 500 مترمکعب برثانیه است.

حکمی توضیح داد: خروجی سد کرخه در سال های اخیر بسیار کم بود و با توجه به خشکسالی طولانی در 10 سال گذشته، برای نخستین بار که خروجی آن به 150 مترمکعب برثانیه رسیده بود، نیز با مشکل روبه رو شده بودیم.

وی گفت: با توجه به عبور سد کرخه از تراز نرمال و نیز با توجه به ورودی و خروجی ها، کمیته مشورتی برای خروجی این سد تصمیم گیری می کند، که هم اکنون در تراز 224.5 متر برنامه این است که خروجی روی 2 هزار مترمکعب برثانیه باشد.

به گفته وی خروجی سد کرخه بسته به ورودی سد کرخه، بارش های بالادست و خروجی سد سیمره (در بالادست )تعیین می شود.

وی با بیان اینکه سد سیمره در استان ایلام هم اکنون به حداکثر تراز خود نزدیک می شود، بیان کرد: تراز این سد هم اکنون 706.6 متر است، در حالی که تراز نهایی آن 707.2 متر است که در صورت رسیدن به تراز نهایی، ورودی و خروجی تقریبا یکسان شده و به این ترتیب 700 مترمکعب برثانیه آب ورودی به سد کرخه اضافه می شود.

حکمی با بیان اینکه خروجی سد کرخه از ساعت 14 روز 13 فروردین به 2 هزار مترمکعب برثانیه افزایش یافته افزود: پیش بینی می شود که این افزایش دبی تا فردا تاثیر خود را در عبدالخان نشان دهد و 24 تا 30 ساعت پس از آن به حمیدیه برسد.

                                                       خروجی سد دز بیش از پنج برابر شد

مشاور مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان، با اشاره به اینکه ورودی سد دز 2 هزار و 600 مترمکعب برثانیه است، اضافه کرد: خروجی این سد سه هزار و 300 مترمکعب برثانیه است، این در حالیست که در گذشته متوسط خروجی این سد 600 تا 700 مترمکعب برثانیه بوده، که با توجه به در پیش بودن بارندگی در حوضه های بالادست، به ناچار خروجی بیش از ورودی به سد است.

وی ادامه داد: ذخیره فعلی سد دز 2.6 میلیارد مترمکعب و تراز آن 350.4 متر است که تنها 1.6 متر برای ذخیره سازی ظرفیت دارد.

حکمی در ادامه بیان کرد: دبی کارون در محل تلاقی با دز در ملاثانی به 2 هزار و 945 مترمکعب برثانیه رسیده و دبی این رودخانه در شهر اهواز در روز چهارشنبه 2 هزار و 793 مترمکعب برثانیه است.

وی درباره شرایط حوضه کارون گفت: ورودی به سد کارون 4 (مرز خوزستان و چهارمحال) که یکی از کانون های حساس است یک هزار و 690 مترمکعب برثانیه و خروجی آن یک هزار و 556 مترمکعب برثانیه است که این حجم وارد مخزن سد کارون 3 می شود.

حکمی ذخیره مخزن سد کارون 3 (ایذه) را 2.6 میلیارد مترمکعب بیان کرد و افزود: ورودی سد کارون 3 (در ایذه) یک هزار و 556 و خروجی آن 2 هزار و 450 مترمکعب برثانیه است که به سد شهید عباسپور منتقل می شود و خروجی این سد نیز با یک هزار و 142 مترمکعب برثانیه خروجی وارد سد گتوند علیا می شود.

وی با بیان اینکه هم اکنون ذخیره سد گتوند علیا به 4.2 مترمکعب رسیده، بیان کرد: ورودی این سد 2 هزار و 283 و خروجی آن یک هزار و 490 مترمکعب برثانیه است و این سد در حال افزایش ارتفاع به صورت کنترل شده است، به طوری که مقدار آب ذخیره، کاهش دهنده خسارت سیلاب وارد شده به کارون باشد.

                                                     فعال شدن همزمان حوضه سه رودخانه

حکمی با بیان اینکه سیل جزو بلایای طبیعی خارج از کنترل است، افزود: پس از یک دهه خشکسالی، سدهای خوزستان کاملا خالی بوده و نخستین بارندگی ها همه را خوشحال کرد، اما ضریب پیش بینی بارش های بهاره پایین است، اگر چه تاکنون به پیش بینی های هواشناسی توجه شده است.

وی خاطرنشان کرد: مسیر سیلاب ها کنترل شده اما در پایین دست رودخانه دز به دلیل ورود به حریم و بستر رودخانه با مشکل آبگرفتگی در بامدژ(در اهواز) و شعیبیه(در شوشتر) روبه رو بودیم.

حکمی ادامه داد: تمام حوضه های رودخانه های خوزستان (کارون، کرخه و دز) در تمام استان های بالادست (ایلام، لرستان، کرمانشاه، اصفهان و چهارمحال) به صورت همزمان فعال شده اند، که این امری نادر است، چنانکه به طور نمونه سیلاب ورودی به سد کرخه تا هشت هزار و 800 مترمکعب برثانیه نیز رخ داده که رکوردی کم سابقه است.

وی گفت: از سوی دیگر گذراندن یک دوره خشکسالی طولانی باعث شده که رواناب ها تشدید شوند، به همین دلیل میزان رواناب تولید شده از بارندگی هفته جاری و هفته آینده، قابل توجه خواهد بود.

وی اضافه کرد: با توجه به اینکه خوزستان دشت و دارای شیب کم است، سرعت آب در آن همانند استان لرستان زیاد نیست.

در پی افزایش خروجی سدهای کرخه و دز، استاندار خوزستان از 11 فروردین در این استان حالت فوق العاده اعلام کرده است.

بر اساس اخطاریه سازمان آب و برق خوزستان، با صدور اطلاعیه هایی نسبت به وقوع سیل در حوضه رودخانه های دز، کرخه و کارون هشدار داده و اعلام کرده سه شهر و 51 روستا در حوضه کرخه، 18 روستا در حوضه دز و 18 روستا در حوضه کارون در معرض سیلاب هستند و دستگاه های اجرایی باید آمادگی تخلیه آنها را داشته باشند.

 سازمان آب و برق اعلام کرده خروجی سد دز حداکثر به 2 هزار مترمکعب برثانیه و خروجی سد کرخه به یک هزار مترمکعب برثانیه می رسد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان گفته است: تاکنون 96 روستای در معرض خطر در خوزستان در حاشیه سه حوضه آبریز دز، کرخه و کارون به صورت جزیی یا کلی تخلیه شده و ساکنان آن در 35 اردوگاه اسکان یافته اند.

13  روستای منطقه بامدژ در بخش مرکزی اهواز به دلیل سیلاب رودخانه دز، به زیر آب رفت.

هواشناسی خوزستان اعلام کرده این استان تا دوشنبه بارانی است.

 

 

منبع: روابط عمومی سازمان آب و برق خوزستان