سد مارون
/
سد مارون

سد مارون یک سد خاکی است که بر روی رود مارون در ۱۵ کیلومتری شمال بهبهان در استان خوزستان قرار دارد. این سد آب مورد نیاز کشاورزی و نیروی برق‌آبی را تأمین می‌کند. عملیات احداث سد در سال ۱۳۶۸ آغاز و در سال ۱۳۷۷ پایان یافت. سد تنظیمی کوچک‌تری به‌نام مارون ۲ نیز در پایین‌دست این رود طراحی شده است.

در راستای تحقق اهداف پدافند غیر عامل و بمنظور کاهش اثرات تخریبی امواج و دریاچه بر روی دیواره سد، با استفاده از امکانات داخلی شرکت، موج گیرهای فلزی، بازسازی و در فاصله 200 متری دیواره سد، روی دریاچه در محل خود نصب شدند.

به گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان، "سعید رئوفی نسب" مدیر عامل سد و نیروگاه دز افزود : این موج گیرها که هنگام ساخت سد، طراحی و نصب شده اند در دوران دفاع مقدس و بمنظور سهولت رفت و آمد قایق های رزمندگان نیروی دریایی، از محل خود جدا و در محوطه شرکت رها شده بودند که پس از بازسازی و رنگ آمیزی، مجدداً در محل خود نصب شدند.

لازم به یاد آوری است این موج گیرها دامنه امواجی را که هنگام طوفانی شدن دریاچه با ارتفاع بیش از یک متر به وجود می آید را مستهلک کرده و در پایداری و استحکام بدنه سد تأثیر بسزایی دارند.

 

کد خبر: 2554