مدیرعامل شرکت تولید و بهره برداری سد و نیروگاه دز ،  از آمادگی کامل این سد برای مهار سیلابهای رود دز خبر داد.

به گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان، "سعید رئوفی نسب" گفت : با توجه به پیش بینی هواشناسی از  بارش های سنگین نزولات آسمانی در روزهای آتی، با هماهنگی سازمان آب و برق خوزستان ، به تدریج نسبت به رهاسازی آب دریاچه اقدام شد تا فضای کافی برای مهار سیلابهای رود دز وجود داشته باشد.

وی با اشاره به ظرفیت کل دریاچه که 7/2 میلیارد متر مکعب است گفت: تاکنون 2 میلیارد متر مکعب آب، دخیره شده  و ظرفیت 700 میلیون متر مکعب برای ورودی های آتی منظور شده است که این مقدار از لحاظ ارتفاع 13 متر است و به لحاظ مقاومت سازه سد و کنترل سیلاب هیچگونه نگرانی وجود ندارد.

رئوفی نسب افزود:  مجموع خروجی نیروگاه دز هم اکنون 850 متر مکعب در ثانیه است که شامل 250 متر مکعب خروجی نیروگاه و 600 متر مکعب سرریز می باشد که با توجه به وضعیت آب بند ها و رعایت حال مردم پایین دست میزان خروجی کنترل شده است اما  ممکن است بنا به ضرورت در روزهای آتی این مقدار خروجی افزایش یابد که از مردم عزیز می خواهیم به هشدارهای مراجع ذیصلاح توجه نمایند.

گفتی است سد و نیروگاه دز نخستین نیروگاه برقابی کشور می باشد که بمنظور مهار سیلاب ، تولید انرژی و ذخیره آب برای مصارف کشاورزی و شرب، احداث و در 23 کیلومتری شمال شرقی شهرستان اندیمشک واقع شده است.

 

منبع: روابط عمومی شرکت تولید و بهره‌برداری سد و نیروگاه دز
عکاس: بهمن شیخی
خبرنگار: بهمن شیخی