به گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان،وزیر نیرو در حاشیه بازدید از مرکز مانیتورینگ سازمان آب و برق خوزستان گفت:بعد از یک دهه خشکسالی ما شاهد یک ترسالی هستیم که این موضوع جای شکرگذاری دارد.

وی با اشاره به نقش سدها در کنترل سیلاب افزود:بیشترین سدها هم از لحاظ تراز و همچنین حجم مخزن در دوران جمهوری اسلامی ساخته شده است و نقش مهمی در کنترل سیلاب دارند و از ۱۲ میلیارد مترمکعب سیلابی که این روزها در استان جاری شده است،حدود ۹ میلیارد آن توسط این مخازن نگهداری شده است که برای مصارف مختلف شرب،کشاورزی،صنعت،تولید برق مورد استفاده قرار میگیرد و همچنین حجم هایی هم به منظور حفظ محیط زیست و احیا تالاب ها رهاسازی شده است.

اردکانیان با اشاره به تعرض های صورت گرفته شده به حد بستر رودخانه های استان خوزستان طی سالهای گذشته،گفت:در طی سالهای گذشته تعرض هایی به بستر و حریم رودخانه ها شده است که امروز زمان اعاده حق رودخانه هاست و سعی خواهیم کرد با همکاری مسئولین و مردم عزیز به این موضوع رسیدگی کنیم.

وزیر نیرو از پرداخت خسارت به کشاورزان آسیب دیده در سیل اخیر گفت و اظهار کرد:با همکاری مسئولین استان و پشتیبانی کشاورزان در تلاش هستیم تا خسارت ها را به حداقل برسانیم و چنانچه در مواردی اراضی کشاورزی آسیب ببینند،خسارت کشاورزان پرداخت خواهد شد.

وی تصریح کرد:در ۴۵ سال گذشته،بیش از ۳۰۰ سیلاب در سطح استان خوزستان رخ داده است که تلفات جانی،تخریب  منازل مسکونی،خسارت به زمین های کشاورزی و تلفات دامی را شاهد بودیم.

اردکانیان در ادامه گفت:امروز با گسترش فناوری،آگاهی مردم و همکاری همه دستگاه ها،بیشتر از مواهب این نزولات استفاده میکنیم.

وزیر نیرو گفت:با توجه به وجود حجم عظیم برف که در حوزه های آبریز انباشته شده است،با اندکی افزایش دما یا بارش باران شاهد ذوب،بخش قابل توجهی برف خواهیم بود که از این حیث مخازن ما باید گنجایش این افزایش آورده را داشته باشند.

اردکانیان بر اهمیت پایداری سدها تاکید کرد و گفت:همانطوری که رئیس جمهور محترم امروز در جمع مدیران سازمان آب و برق خوزستان تاکید داشتند،پایداری سدها که ارتباط مستقیمی با امنیت و سلامت مردم دارد،یکی از موضوعات مهم میباشد که ما با دقت فراوان این موضوع را دنبال میکنیم و این موضوع را جز اولویت های خود میدانیم.

   

 

منبع: روابط عمومی سازمان آب و برق خوزستان