مدیرعامل شرکت بهره برداری از شبکه های آبیاری شمال خوزستان از واگذاری مدیریت بیش از 39 هزار هکتار از اراضی شبکه های آبیاری شمال خوزستان به هفت تشکل آب بران خبر داد.

به گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان، "یعقوب کرمی" در مراسم امضای قرارداد "استقرار مدیریت مشارکتی و انتقال وظایف مدیریت شبکه های آبیاری و زهکشی" با هفت شرکت تعاونی مردمی گفت: این قراردادها  در راستای اجرای سیاست‌های کلان اصل ۴۴ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر توسعه  مشارکت مردم و کاهش تصدی‌گری دولت به امضا رسیده است.

وی هدف از انعقاد این قرارداد را انتقال تدریجی مدیریت بهره‌برداری، تعمیرات و نگهداری از شبکه و تأسیسات آبیاری و زهکشی، با  توجه به سیاست‌های مشارکتی ابلاغ شده از سوی مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان  اعلام کرد.

کرمی، کل کانال های فرعی واگذار شده به این تعاونی ها را بیش از 300 کیلومتر اعلام کرد و افزود: حوزه فعالیت 6 تعاونی در حوزه شبکه آبیاری کرخه شمالی تعیین شده و یک تعاونی نیز در حوزه شبکه آبیاری دز فعالیت می کند.

وی در تشریح حوزه فعالیت هریک از تعاونی ها گفت: شرکت تعاونی آبادگران دشت چنانه در محدوده اراضی دشت ارایض 2 و 3 در حد فاصل کیلومتر 67 تا 89 کانال پای پل کرخه، شرکت تعاونی صفادشت چنانه در محدوده اراضی دشت ارایض4 در حد فاصل فاز 2 کیلومتر 83 کانال پای پل کرخه، شرکت تعاونی دشت افق کرخه محدوده اراضی دشت ارایض 5 در حد فاصل کیلومتر 92 کانال پای پل کرخه، شرکت تعاونی پویا دشت چنانه در محدوده اراضی دشت دوسالق 1 و2 در حد فاصل کیلومتر 31 تا 47 کانال پای پل کرخه، شرکت تعاونی غدیر کرخه شمالی در محدوده اراضی دشت دوسالق 3 و4 در حد فاصل کیلومتر 52 تا 66 کانال پای پل کرخه، شرکت تعاونی دشت نرگس در محدوده اراضی دشت اوان و شرکت تعاونی سبزینه در محدوده کانال موسوم به E4 در شبکه آبیاری دز، وظایف مدیریتی بیش از 39 هزار هکتار از اراضی ناخالص این مناطق را عهده دار می شوند.

مدیرعامل شرکت بهره برداری از شبکه های آبیاری شمال خوزستان، رویکرد شرکت متبوع خود را حمایتی عنوان کرد و افزود: علاوه بر وظایف معمول آموزش و انتقال تجربه به این تعاونی ها، رضایت مندی کشاورزان به عنوان یک اصل مبنائی مورد توجه قرار می گیرد.

شبکه آبیاری کرخه شمالی شامل شبکه های دشت اوان، دوسالق، ارایض و باغه جمعاً  ۶۵ هزار هکتار از اراضی مناطق وسیعی از حوزه شمال رودخانه کرخه را در بر می گیرد و کانال اصلی این شبکه ( پای پل) ۱۰۷ کیلومتر طول دارد.

 

 

منبع: روابط عمومی شرکت بهره‌برداری از شبکه‌های آبیاری ناحیه شمال
عکاس: امین فروزمند
خبرنگار: مسعود پرموز