سد کرخه- بزرگ ترین سد تاریخ ایران
/
سد کرخه- بزرگ ترین سد تاریخ ایران

سد کرخه در 21 کیلومتری شمال غرب اندیمشک در استان خوزستان احداث گردیده است. رودخانه کرخه از مناطق میانی و جنوب غربی رشته کوه‌های زاگرس در نواحی غرب و شمال غرب کشور سرچشمه گرفته و پس از طی مسافتی در حدود 900 کیلومتر در امتداد شمال به جنوب سرانجام در مرز مشترک ایران و عراق به مرداب هورالعظیم می‌رسد. رودخانه کرخه پس از رودخانه‌های کارون و دز سومین رودخانه بزرگ ایران از نظر آبدهی محسوب می شود.

پس از اتمام تعمیرات دوره ای؛

واحدهای 3 و 4 نیروگاه کارون3 پس از تعمیرات دوره ای به مدار سراسری کشور پیوستند.

به گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان، مدیرعامل شرکت مدیریت تولید و بهره برداری سد و نیروگاه کارون3 با اشاره به اینکه تعمیرات سالیانه واحدهای مذکور در چهار بخش مکانیک و هیدرومکانیک، ابزار دقیق، الکتریک و کنترل پایداری انجام شده است، عنوان کرد: واحدهای 3 و 4 نیروگاه کارون3 با هماهنگی مرکز کنترل ملی از مدار تولید خارج و جهت تعمیرات دوره ای در اختیار بخش تعمیرات این شرکت قرار گرفت.

"نصرالله طاهری" تعمیرات دوره ای و اتصال این واحدها به شبکه سراسری را مطابق برنامه زمان بندی دانست و افزود: در این مدت با تلاش شبانه روزی پرسنل خدوم سد ونیروگاه کارون3 کارهای مهمی از قبیل تعویض اورینگ های سروموتور و پین سیت های شیرپروانه ای، تعمیر اسمال بای پس واحد ها، تعویض رابر اکپنشین شیرپروانه ای، تعویض رابر بگ ترانس قدرت واحد 4 فازT ، انجام تست های الکتریکی بر روی سیم پیچ روتور و استاتور، شناسایی نقاط آسیب دیده سیم پیچ استاتور واحد ها و ترمیم آنها، تغییر لامپ های UCB از رشته ای 220 ولت به 24 ولت LED تست عملی سیستم اطفای حریق گاورنر و ترانس های قدرت واحد ها و همچنین سیگنال چک کلیه تجهیزات به نحو مطلوبی انجام و با آمادگی کامل به شبکه ملی کشور انتقال داده شد.

نیروگاه کارون3 با هشت واحد 250 مگاواتی و توان 2000 مگاوات انرژی، یکی از نیروگاه های مهم کشور محسوب می شود.

کد خبر: 3367