مدیرعامل شرکت آبیاری کرخه و شاوور از بسیج ماشین آلات، امکانات فنی و پرسنل شرکت کرخه و شاوور با تمامی توان جهت مقابله با آبگرفتگی اخیر شهر رفیع خبر داد.

به گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان ، "مسعود صادقی"، گفت: همانگونه که پیش بینی می شد در اثر بارش باران های اخیر و رها سازی آب، میزان قابل توجهی آب از سدهای بالادست، در بخش هایی از حوزه های تحت پوشش شرکت با نفود آب رودخانه به اراضی کشاورزی و برخی شهرها مواجه شدیم.

صادقی با اشاره به داده های هواشناسی در روزهای گذشته و جلسات متعدد کمیته بحران استان در سازمان آب و برق خوزستان گفت: طی برگزاری جلسات فنی نسبت به امکان سنجی کنترل سیلاب احتمالی و شناسایی نقاط بحرانی در حوزه های شرکت اقدام و پس از بررسی های به عمل آمده، کلیه ماشین آلات، امکانات فنی و عملیاتی و پرسنل شرکت به حال آماده باش درآمدند.

وی با بیان این که ساعاتی پیش از رها سازی آب، کلیه امکانات در محل های بحرانی حاضر و اقدامات پیشگیرانه انجام شد، یکی از راهکارهای مستهلک نمودن سیلاب ایجاد شده را، هدایت آب به سمت مخازن دایک مرزی هورالعظیم خواند.

مدیرعامل شرکت آبیاری کرخه و شاوور با بیان این که پرسنل تعمیرات شرکت با حضور به موقع نسبت به گشایش دریچه های دایک مرزی شامل 3 سرریز 55 دهانه در مخزن شماره 1 ، یک سرریز 35 دهانه و 8 دهانه تخلیه تحتانی در مخزن شماره 2 ،  110 دهانه شامل 220 دریچه در مخزن شماره 3  اقدام نمودند تصریح کرد: همین امر، بخش قابل توجهی از آب موجود را به سمت بخش عراقی تالاب هدایت نمود.

وی ادامه داد: به منظور تسریع درتخلیه آب از نقاط بحرانی نسبت به شکستن جاده ارتباطی شط علی در دایک مرزی به عنوان مجرای عبور آب به منظور انتقال آب از مخزن 2 به مخزن 3 دایک مرزی اقدام گردید.

صادقی با اشاره به شکستگی ایجاد شده در سیل بند  شهرستان رفیع به عنوان یکی از نقاط قابل توجه در آبگرفتگی این شهرستان، خاطر نشان کرد با حضور شبانه روزی پرسنل این شرکت در کنار همکاران پرتلاشمان در امور آب مناطق ، معاونت حفاظت و بهره بهره برداری از منابع آب ، معاونت طرح و توسعه سازمان و نیز پیگیری و حمایت های شخص مدیرعامل سازمان ، با استفاده از توان عملیاتی مجموعه کمک شایانی به ترمیم این شکستگی و مهار سیل گردید.

وی از عملیات مسدود نمودن سردهانه کانال توانا در محل تقاطع با رودخانه دز، عملیات تثبیت و مرمت سیل بند روستای سید قاسم، عملیات تثبیت و مرمت سیل بند روستای سید سلمان قبل از پل تله فریک، تثبیت و مرمت سیل بند بام دژ، مسدود نمودن آب ورودی از رودخانه کرخه به درون زهکش سبحانیه کرخه جنوبی، نصب پمپ دیزلی بر روی زهکش های سبحانیه و شاکریه، ترمیم شکستگی سردهانه نهر مالح در حوزه مرکزی، به عنوان دیگر اقدامات انجام شده توسط این شرکت در بحران اخیر نام برد و ابراز امیدواری کرد با اقدامات انجام شده خسارات ناشی از این بحران به حداقل برسد.

 

 

منبع: روابط عمومی شرکت بهره‌برداری از شبکه‌های آبیاری کرخه و شاوور
عکاس: امیر مرادی زارعی
خبرنگار: سجاد داریوشی