سد شهید عباسپور
/
سد شهید عباسپور

سد شهید عباسپور یا سد کارون ۱ یکی از بزرگ‌ترین سدهای ایران است که بر روی رودخانه کارون احداث شده‌ است. این سد، در استان خوزستان و در ۵۰ کیلومتری شمال شرقی شهرستان مسجد سلیمان، واقع شده‌است. سد کارون ۱ بتونی دوقوسی است. ارتفاع تاج سد از پی، ۱۸۸ متر وطول تاج آن ۳۸۵ متر می‌باشد.

سرپرست دفتر مهندسی عمومی سازمان آب و برق خوزستان عنوان کرد؛

سرپرست دفتر مهندسی عمومی سازمان آب و برق خوزستان از اتمام عملیات استحکام بخشی دیواره پست برق جنب انبار شرکت صبا (کوت امیر) خبر داد.

به گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان، "محمد محمودی" با بیان این که دیوار غربی پست برق جنب انبار شرکت صبا، بر اثر جاری شدن سیلاب فروردین ماه، به شدت دچار آسیب شد گفت: از آن جا که پست برق مذکور تأمین کننده برق پمپ آب 6 شهر جنوب شرق استان، شامل هندیجان، ماهشهر، سربندر، امیدیه، رامشیر، شهرک های بعثت، چمران و صنایع پتروشیمی ماهشهر می باشد و در صورت ریزش دیوار، امکان آسیبهای قابل توجهی پیش بینی می شد، لذا کارشناسان دفتر مهندسی عمومی به محل اعزام و با دیدن وضع موجود، اقدامات لازم را برای استحکام بخشی دیوار آسیبب دیده اعمال کردند.

وی گفت: با توجه به گلی بودن بستر محوطه و نیز حجم زیاد آب که تمام منطقه را با ارتفاعی بین 1 تا 5/1 متر فرا گرفته بود، انجام عملیات استحکام بخشی با استفاده از ماشین آلات سنگین امکان پذیر نبود. بنابر این، عملیات تثبیت و استحکام بخشی دیوار به صورت کاملاً دستی توسط نیروی انسانی به گونه ای انجام شد که جهت تردد نیروی انسانی و جا به جایی ابزار و ادوات مورد نیاز پروژه، از قایق موتوری استفاده شد.

محمودی افزود: خوشبختانه، علیرغم همه مشکلات و سختی ها، این استحکام بخشی به طول تقریبی 100 متر، توسط مجموعه دفتر مهندسی عمومی سازمان آب و برق خوزستان، در سریعترین زمان ممکن و با موفقیت به انجام رسید.

کد خبر: 4559