سد مارون
/
سد مارون

سد مارون یک سد خاکی است که بر روی رود مارون در ۱۵ کیلومتری شمال بهبهان در استان خوزستان قرار دارد. این سد آب مورد نیاز کشاورزی و نیروی برق‌آبی را تأمین می‌کند. عملیات احداث سد در سال ۱۳۶۸ آغاز و در سال ۱۳۷۷ پایان یافت. سد تنظیمی کوچک‌تری به‌نام مارون ۲ نیز در پایین‌دست این رود طراحی شده است.

مدیر امور سواحل و رودخانه های سازمان آب و برق خوزستان، از ساماندهی و کنترل فرسایش هشت کیلومتر از حاشیه رودخانه اعلا در بخش میداوود خبر داد.
به گزارش شبکه خبری سازمان آب و برق خوزستان، مهندس " مسعود غیاثی " اضافه کرد: این طرح که سیلابهای با دوره بازگشت ۵۰ ساله را مهار می کند، مهرماه امسال به اتمام می رسد.
وی افزود: طرح اضطراری ساماندهی رودخانه اعلا در محدوده میداوود با هدف مهار سیلاب، کنترل فرسایش و حفاظت سواحل هم اکنون با ۵۷ درصد پیشرفت فیزیکی درحال اجراست.
مدیر امور سواحل و رودخانه های سازمان آب و برق خوزستان با اشاره به اینکه " ساماندهی این رودخانه موجب حفاظت ۸۰۰ هکتار از زمینهای کشاورزی اطراف، منازل و محور رامهرمز - باغملک می شود "، ادامه داد: پس از اتمام این طرح حدود۲۰ هکتار اراضی جدید که مربوط به بستر رودخانه بوده و قابلیت کشاورزی داشته استحصال و به زمینهای کشاورزی منطقه افزوده خواهد شد.
غیاثی، اجزای اصلی طرح را شامل اجرای دایک، آبشکن که برخی از آنها از جنس RCC بوده، کالورت، لایروبی رودخانه و سازه کف بند برای تثبیت بستر عنوان کرد و در رابطه با حجم کار انجام شده گفت: تاکنون به میزان ۳۴۱ هزار و ۶۱۸ متر مکعب عملیات لایروبی و خاکبرداری، ۳۲ هزار و ۹۵۸ متر مکعب عملیات کانال کنی، ۲۵۸ هزار و ۷۵۸ متر مکعب عملیات خاکریزی انجام و ۱۱ هزار و ۱۳۸ متر مربع مصالح فیلتر مصنوعی و ۱۷ هزار و ۴۹۰ متر مکعب آبشکن خاکی تهیه، اجرا و احداثشده است.
وی افزود: اعتبار مورد نیاز برای اجرای کامل طرح ۸۰ میلیارد ریال است که تاکنون به میزان ۴۵ میلیارد ریال آن از محل اعتبارات حوادثغیر مترقبه و خشکسالی استانداری تامین و پرداخت شده است.
رودخانه اعلا به عنوان یکی از شاخه های اصلی حوضه رودخانه جراحی است که از ارتفاعات زاگرس سرچشمه گرفته و پس از عبور از رودزرد و پیوستن به رودخانه مارون، رودخانه جراحی را تشکیل و در نهایت به هور شادگان تخلیه می شود.
میداوود بخشی از شهرستان باغملک محسوب شده که در فاصله ۲۰ کیلومتری جنوب غربی آن و ۱۳۵ کیلومتری شمال شرقی اهواز واقع شده است.
 

کد خبر: 606